Madeira

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Většina z nás zná o Madeiře takový ty základní fakta: kytky, zeleň, hory, útesy, a tak trochu hardcore serfing. Ten hardcore vychází především z následujícího: ve valné většině je na všech spotech těžkej vstup a výstup z vody, všude jsou kameny, útesy, do toho velký vlny, proudy. Často ve vodě ani v okolí není moc surfařů, kteří by poradili a celý to může působit trochu scary, když jdete na takový místo třeba sami nebo jenom v několika lidech. Nicméně to neplatí vždycky a všude. Na severovýchodě jsou i přístupnější spoty, kam se nemusí bát ani začátečníci a kde jsem se držel tu chvilku, co jsem byl na Madeiře i já.

Top class a big wave spoty jako Jardim do Mar, Ponta Pequena nebo Paul do Mar určitě stojí za to vidět, ale moc vám o nich nenapíšu, protože bych sem stejně jenom kopíroval odjinud a osobní zkušenosti s nima nemám. Na základní zkouknutí těchto top vln doporučuju třeba tohle video.

Další spoty co stojí za zmínku jsou podle mě Achadas da Cruz, jakožto snad jedinej spot na světě, kde zaparkuješ nahoře na útesu a ke spotu se svezeš lanovkou, nebo Ribeira da Janela, kde se občas tvoří perfektní barelící levačky o obrovskou „skalku“ tyčící se z vody.

Každopádně tento ostrov je jeden velkej a krásnej kýč s relativně konzistentníma vlnama po většinu roku (snad jen na léto asi nic moc). Určitě si to na Madeiře užijou především zkušení surfaři, kteří mají napádlováno. My ostatní se ale můžeme spokojit s těma několika dalšíma, který jsou přístupnější a topovou přírodou všude na ostrově, kam se dá chodit na výlety když to zrovna nechodí.

Co se týče dalšího mimo surf, tak spaní v autě je ok, nikdo neprudí a odpočívadel, kde to můžete zakempit je relativně dost. Vhodný místa na kempování např. i se stanem jsou spíš víc v horách, ale občas najdete i  něco blíž oceánu. Vzdálenosti na Madeiře jsou ale maličký, takže i když spíte na horách nebo někde na útesech, vždycky se k oceánu dostanete docela rychle.  

Další spoty doufám doplní někdo další a tady uvádím ty o kterých toho vím snad dostatek, aby to někomu dalšímu pomohlo (seřazený dle obtížnosti).