ryze českej surfovej průvodce

SURFR Guide je surfový online průvodce, ve kterém si navzájem sdílíme informace a tipy o surfových spotech po celém světě – srozumitelně, hezky česky. Přidej se taky a pomoz nám rozšířit mapu spotů nebo přidávej recenze na již přidané místa.

Pokud chceš průvodce využívat, musíš dodržovat Kodex SURFR Guide.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
0

SPOTŮ

Spoty jsou rozdělené podle obtížností a nechybí ani tipů na kempování v okolí.

0

OBLASTÍ

Všechny spoty jsou rozdělené podle oblastí pro přehlednost.

0

ZEMĚ

Momentálně najdeš většinu spotů z Evropy, ale s vaší pomocí brzo přidáme i další kontinenty!

obtížnost spotů

Všechny spoty jsme rozdělily do 3. základních kategorií podle obtížnosti – černá, stříbrná a zlatá.

Jedná se o velmi obecné škatulkování. Obtížnost záleží především na momentálních podmínkách (velikost vln, rychlost větru, tide, proudy, počet lidí ve vodě atd.) na konkrétním spotu.

Neznamená to, že by začátečníky mohli jezdit pouze na černých spotech a zkušení borci by se jim měli naopak vyhýbat. Černé spoty jsou bezpečnější, přehlednější a často i pod dohledem plavčíků. Začátečník si určitě může zajezdit i na stříbrném spotu, měl by však perfektně znát podmínky, za kterých je pláž bezpečná. Vždy doporučujeme si nejdřív získat informace od lokálních surfařů. Nebojte se zeptat, pokud budete slušní, určitě vám každý rád poradí. V ideálním případě na spot vyražte s místním instruktorem.

kodex surfr guidu

Já (doplň vlastní jméno),

tímto přísahám na svou čest a zdraví mých dětí (i dětí budoucích, včetně budoucích dětí mých dětí i mých budoucích dětí), že budu chovat na surf tripu podle následujícího desatera:

  1. Respektuju lokály (i přes to, že si myslím, že pravda je na mé straně, lokál má vždy pravdu)
  2. Nikdy nelezu do vody, pokud jsou podmínky na spotu nad moje schopnosti. Ohrožuju tím nejen sebe, ale i zdraví těch, co mě pak budou muset zachraňovat z průseru
  3. Pokud nemám dostatek zkušeností, nechám volbu vhodného spotu na zkušeném jedinci (instruktor nebo guide)
  4. Dodržuju pravidla surfové etikety a inspiruji ostatní k tomu, aby je také dodržovali – nedropuju, nesneakuju, nepřekážím v jízdě ostatních a neřvu na lineupu
  5. Používám vybavení, které jsem schopen ovládat, nebo které mi bylo doporučeno zkušeným jedincem (ne však prodejcem) – pokud nemám dostatek zkušeností a moje prkno je kratší než já sám a není měkké na povrchu, je něco špatně 
  6. Používám přípravky na opalování, které neškodí korálům a oceánu a nepoužívám jednorázové plasty (PET lahve nebo sáčky)
  7. Pláž vždy opouštím v lepším stavu, než když jsem přišel – všechen bordel po sobě uklidím a vždy se snažím se uklízet i po ostatních prasatech (odpadky z pláže vyhodím do kontejnerů v nejbližším městě)
  8. Podporuji lokální ekonomiku a kulturu v dané oblasti – pokud to jde ubytuji se u místních, nakupuji lokální suroviny na trzích, zaplatím si místního instruktora nebo guida
  9. Nekempuji na soukromých pozemcích nebo v chráněných zónách, respektuji a nenarušuji soukromí ostatních kemperů 
  10. Kempovací místo vždy opouštím v lepším stavu, než když jsem přišel – všechen bordel po sobě uklidím a snažím se uklízet i po ostatních prasatech (odpadky z kempování vyhodím do kontejnerů v nejbližším městě)

Aloha příloha,

Podpis krví

Disclaimer

Přísně tajné!

V Guidu nikdy nezveřejňujeme secret spoty!

Secret spotem je myšlená pláž, která nelze dohledat na zahraničních webových serverech nebo místo, které si lokální surfaři silně střeží (vlny, na kterých byste stejně nebyli vítáni).

Žádnej učenej z nebe nespadl

Průvodce je kolektivní projekt, píšou ho čeští surfaři pro české surfaře. I když vybíráme ověřené zdroje, nikdo z nás není profík a informace můžou být často subjektivní. Proto je u každé pláže diskuzní sekce, kde můžete spoty komentovat a díky tomu aktualizovat zastaralé informace. Zejména písečné beachbreaky se mohou ze sezóny na sezónu kompletně změnit (ať už zásahem člověka, nebo masivní bouře). Co je zde psáno, nemusí být dáno!

Na druhou stranu chceme vyzvat všechny budoucí průvodce, aby se nebáli zapojit se do tvorby Guidu. Pokud už nějakou dobu žijete v surfové oblasti a znáte místní spoty, můžete tím pomoci ostatním surfařům se na dalším surf tripu rychleji zorientovat. Pokud ještě nemáte dostatek zkušeností a znalostí o surfování, lze oslovit s prosbou ostříleného lokálního surfaře.

Průvodce + vy = 🖤 

Vaše úloha v SURFR Guidu je stejně tak důležitá, jako práce průvodců, kteří zapisují spoty. Jen díky vaším reakcím, komentářům a odezvě v diskuzní části u spotů se bude Guide dále rozvíjet.

Nebojte se sdílet vaše zkušenosti s konkrétní pláží. Stejně jako v restauraci, pošlete do komentářů upřímnou recenzi, napište s čím jste byli spokojeni a co vás naopak vytočilo. Pokud plánujete výlet na spot, klidně se zeptejte na detaily o místě, průvodci vám je určitě rádi doplní.

Našli jste špatnou, či zavádějící informaci v průvodci? Napište jí do komentářů, nebo jí pošlete na jsem@surfr.cz.

Sláva nebo dobrej pocit

U každého spotu zveřejňujeme název průvodce (autora), kterému případně můžete skrze kontaktní údaje poděkovat za jeho práci. Naopak lze taky přispět do Guidu anonymně a slávu přenechat ostatním.

Zapojením do tvorby můžete také zviditelnit váš projekt v dané oblasti. Váš surfhouse nebo surfovou školu rádi umístíme na mapu a díky tomu získáte nové potencionální klienty.

Jak se zapojit?

Máš procestované spoty v různých koutech světa? Žiješ dlouho v zahraničí a znáš místní spoty lépe než svoje žabky?

Zapoj se do tvorby prvního českého průvodce surfovými spoty!

Napiš nám na jsem@surfr.cz a do mailu uveď oblast, které by ses rád věnoval.

beta verze

Momentálně se nacházíme v beta verzi SURFR Guidu. Do budoucna bychom rádi upravili grafickou stránku a interaktivitu průvodce. Chtěli bychom Guide rozšířit i o vnitrozemské riversurf, wakesurf a wavepool spoty. A jelikož vlny nefungují nonstop, budeme do mapy přidávat i další zajímavá (kulturní, sociální nebo přírodní) místa kolem pobřeží, které vám zpříjemní dobu, kdy je flat (nechodí vlny).

Máš poznámky k SURFR Guidu nebo nápad, jak ho vylepšit? Napiš nám na na jsem@surfr.cz.

Vysvětlivky

 

Stručné vysvětlení jednotlivých popisků v průvodci:

  • typ vlny
    • Vlny rozdělujeme na několik základních tipů: beachbreak (pláž s písečným dnem), reefbreak (vlna se láme na korálech nebo kamenném podloží), point break (vlna se láme na jednom bodě na pobřeží – o kamen, skálu, molo či jiný předmět na dně), rivermouth (vlna se láme v ústí řeky), slab (mělká, ostrá vlna, která většinou vytváří barely), big wave (vlna se láme pouze při velkém swellu a pro nás je vhodná spíše pro pozorovací účely)
  • swell
    • ideální směr swellu pro daný spot – jedná se o energii, která putuje oceánem a která tvoří na pobřeží vlny. Informace o velikosti a směru swellu se dozvíte z internetových předpovědí.
  • vítr
    • ideální směr lokálních větrů pro daný spot. Informace o velikosti a směru větru se dozvíte z internetových předpovědí.
  • tide
    • informace, při kterém tidu (příliv nebo odliv) spot funguje nejlépe.
  • dno
    • podloží, na kterém se vlna láme – např. písek, korál (reef), kameny
  • obtížnost
    • obtížnost spotu (záleží především na konkrétních podmínkách. Pokud si nejste jisti, vždy se zeptejte lokálních surfařů nebo instruktorů.
  • davy
    • informace o tom, jestli bývá na spotu narváno (může být mnohdy zavádějící informace). Obecně platí, čím brzo vstaneš, tím míň lidí bude ve vodě (samozřejmě musí být vhodné podmínky).
  • sezóna
    • v jakém období jsou nejlepší podmínky pro spot
  • camping
    • souřadnice nejbližšího místa na camping
  • kámen ve vodě
    • souřadnice kamene na spotech s písečným dnem. Ideální je vždy zkontrolovat spot na největšího odlivu, kdy jdou všechny nebezpečné kameny vidět.