fbpx
Právě prohlížíš
Zahradníci, co zachraňují oceán

Zahradníci, co zachraňují oceán

V naší nové kampani „Slevu ne, radši korál“ upozorňujeme na stoupající příliv slevových kódů. Marketingové triky ale nejsou zdaleka tak alarmující, jako problematika umírajících korálů. Proto místo slevy volíme podporu korálů. Z každého ponča pošleme kilčo organizaci Coral Gargeners.

Úvodem pár faktů. Za prvé koráli jsou nepostradatelné pro mořské ekosystémy. Za druhé koráli umírají. Za třetí smrt korálů povede k vyhynutí mnoha živočišných druhů a rostlin, které známe. I těch, na kterých je závislý život člověka.
Slovníček
– korál, r. mužský živ. (mořský živočich)
– korál, r. mužský neživ. (schránka korálů)

Co jsou to koráli a jakou plní roli v ekosystému?

Korál je bezobratlý živočich žijící ve slaných i sladkých vodách. Během svého života se některé druhy uchycují na mořském dně a vytvářejí kolem sebe tvrdou schránku z uhličitanu vápenatého. Na starých schránkách vznikají nové a postupně se buduje korálový útes. Korál by byl sám o sobě bílý. Ikonický pestrobarevný vzhled získávají díky symbiotickým řasám žijícím v jejich vápenaté schránce. Kromě vzhledu ale získávají ze symbiózy i živiny potřebné k životu. Korál řasám pak na oplátku zase poskytuje ochranu. Jde o plus mínus 500 milionů let starou spolupráci, o kterou se opírá ekosystém světových oceánů. Korály a mikrořasy totiž poskytují úkryt a potravu mnoha druhům mořských živočichů. 

V posledních letech se často setkáváme s pojmem bělení korálů (coral bleaching). Jedná se o pro korály kritický jev, ke kterému dochází vlivem oteplování a znečišťování oceánů. Vybělení nastává, když korál při stresové situaci vypudí řasy ze svého exoskeletu. Řasy, které propůjčují korálům charakteristickou barvu, jsou pro život korálů zásadní. Vedle zbarvení s řasou přichází i o zdroj energie a je náchylnější vůči veškerým nemocem. Ve většině případů pak oslabený korál následně umírá. Je smutnou pravdou, že se současnou ekologickou krizí je již 50 % světových korálových útesů mrtvých.

No a málem bychom zapomněli na jednoduchou rovnici:

Žádný korál = žádné vlny = žádný surfing

Coral Gardeners

Proč je vybělování korálů problém?

Mrtvé korálové útesy přestávají plnit svou roli v potravním řetězci a druhy závisející na existenci korálů se z vybělených oblastí vytrácí. Tato událost má negativní dopad na veškerý mořský život a v krátkodobém měřítku ovlivňuje ekonomiky spoléhající na rybolov a turismus spojený s potápěním. V dlouhodobém měřítku pak může vyústit v kritické ohrožení veškerého života v mořích, na kterém závisí lidstvo nejen kvůli potravě, produkci kyslíku, ale i ochraně před záplavami.

K vybělování korálů docházelo již v minulosti, například vlivem tropických bouří, kvůli kterým se oteplila voda v oblasti korálových útesů. Šlo ale jen o dočasnou situaci, ze které se koráli uměli vzpamatovat. Nyní bohužel čelíme čím dál častějším případům a útesy nemají čas na obnovu. 

Hlavní důvody vybělování korálů

Nemáme tedy moc na výběr, jestli chceme korálové útesy a život na nich zachránit. Je na tom závislý život na zemi, jak jej známe. Největším rizikem pro obrněnky, druh řasy spolupracující s koráli, je oteplování a znečišťování oceánů. Na tom se podílí:

  1. Hromadění skleníkových plynů v atmosféře, za které primárně může pálení fosilních paliv pro zisk energie, průmyslová výroba, masná produkce a odlesňování (více zde)
  2. Nadměrný rybolov, který nejen že je hrozbou pro biodiverzitu našich oceánů, ale má i ohromný podíl na znečišťování (odkaz seaspiracy článek)

Existuje řešení

Bohužel také víme, že zmíněné nezvládneme omezit dostatečně rychle. To by podle vědců znamenalo úhyn světové populace korálů do roku 2050. Nadějí jsou koráli, respektive symbiotické řasy, odolné vůči zvyšování teploty. V rámci současných studijí postižených korálů vědci přišli na to, že existují druhy odolnější vůči oteplení. Ty přežívají díky možnosti se adaptovat na soužití s druhy řas snášejících vyšší teploty. Tyto druhy se nazývají superkorály a těmi se zabývá i úžasný projekt Coral Gardeners. 

Coral gardeners

V roce 2017 na ostově Mo’orea ve Francouzské Polynésii vznikla organizace Coral Gardeners, která pěstuje zmíněné superkorály a následně je vysazuje kolem ostrova. Vrací tak život na umírající útesy. Jejich aktivity jsou v současnosti „pouze“ lokální, ale získané informace mají obrovský význam pro záchranu života v mořích po celém světě. Mimo obnovy korálů se věnují i vzdělávacím aktivitám a snaží se přitáhnout pozornost k celé problematice.

Po dobu své existence vysadili již přes 15 tisíc korálů a do projektu se zapojilo přes půl milionu lidí. A zapojit se můžete i Vy. 

A o čem je kampaň Slevu ne, radši korál?

Při zadání neslevového kódu „surfr0“ ti žádnou slevu nenabízíme, zato dáváme možnost přispět na obnovu útesů. Za každé summer pončo (dospělé nebo dětské) z objednávky s použitým kódem pošleme 100 Kč právě Coral Gardeners. Kromě pocitu z dobrého skutku od nás dostanete malé vyznamenání za hájení populace korálu v podobě certifikátu na stories.

Matematika slev je jednoduchá: Když ti nabídneme slevový kód, ty ušetříš stovku z ponča a my přijdeme o stovku z ceny produktu, která je vytvořená tak, aby naše značka mohla fungovat a rozvíjet se. Proto když už o stovku přijdeme, ať alespoň podpoří něco smysluplného. Pravda, ty bys přece ušetřil stovku. Ale známe se, většinou takové „úspory“ hned rozfrcáme někde jinde.

Co dalšího můžete pro ochranu korálů udělat?

  1. Adoptovat korál a přispět tak obnově korálových útesů (zde)
  2. Kupovat pouze přírodní opalovací krémy, ze kterých se do vody nerozpouští nebezpečné chemikálie (více o dopadu látek obsažených v opalovacích krémech zde.)
  3. Šířit informace a mluvit o problematice (infografiku najdeš zde)

Ať už podpoříte naší kampaň, adoptujete korál nebo si jen přečtete celý článek, děkujeme! 🖤

Zobrazit komentáře:

Diskuze

Zapoj se do diskuze a napiš nám tvůj názor, komentář nebo recenzi.

Výtahem nahoru