fbpx
Právě prohlížíš
Recenze filmu Between Fjords

Recenze filmu Between Fjords

Včera proběhla slavnostní premiéra dokumentu Between Fjords a režisér Martin Smékal jí okomentoval slovy: „Tohle byla nejšílenější premiéra, kterou jsme kdy organizovali.“

Filmový štáb (foto: Viktor šorma)

Ještě aby ne. První květnový pokus smetla vlna covidu a současnou premiéru málem zastavila taky. Na poslední chvíli byl team nucenej přesunout projekci z vymazlených prostorů kina Cinestar „někam na vzduch“. Naštěstí pomocnou ruku nabídnul nesmrtelnej parťák Radlická kulturní sportovna (což hrálo do karet, protože právě tam se konala i afterparty).  Dost zásadní problém se díky tomu vyřešil (až překvapivě) hladce. Jenže to by nebyl život, aby se neposralo něco dalšího. Předpověď už od čtvrtka hlásila v den premiéry vydatný déšť přesně od 19:00 do 22:00.  Díky bohu, že se stejně jako u oceánu online věštba nefunguje. Na projektor nakonec nepadla ani kapička. I přes to, že pár lidí mohl odradit fakt, že spolu se vstupenkou získají zdarma i šanci potkat netopíří vajrus, bylo už den dopředu beznadějně vyprodáno. Vnitrozemský serfaři opět nezklamali.

Ještě než začnu film, jakožto nezávislá (blbost) a nejpovolanější osoba (blbost) hodnotit, rád bych vzdal hold vám všem, co jste film podpořili na HitHitu a především pak celému štábu, kterej do toho šel s koulema i přes to, že je nečekal žádný tučný honorář a že zároveň neměli ani ponětí, do čeho zas namočili čumák. I kdybych nebyl jeden z největších odborníků na natáčení surfingu (blbost) a nedělal několik rozhovorů s tvůrci (pravda), dokázal bych si krásně představit, jaký to asi je natáčet dokument na Islandu. A co teprve natáčet v zimě, kdy obyvatelé ostrova modlí za to, aby skončila a milovníci hor a oceánu doufají, aby trvala navždy.

I přes veškerá úskalí si dovolím subjektivní kritiku dokumentu (a snad i bez spoilerů). Hlavními postavami dokumentu jsou dvojčata Poláchovi – Filip a Lukáš. Jsou to obyčejní kluci z Beskyd, které kromě bratrského pouta spojovala i závislost na přírodě. Konkrétně na drogách jako jsou šlapání, prach, sníh, a sjíždění (vln). Už v brzké dospělosti objevili magickej ostrov na dalekém severu, který se stal jejich pěstounským domovem. Ale určitě si stejně jako já říkáte, že to není jen tak se přestěhovat do jiný země a tam si užívat surfování na zamrzlé pláži a prášení na sopkách. Čím se kluci živí? Jak si mohou dovolit život na ostrově, kde průměrná cena piva je o 468% vyšší než v ČR? Možná to nevíte, ale vlny nefungují každý den, a co teprve na Islandu! Šlapat na zasněžený kopce se taky nedá každej den. To potom kluci sedí doma u krbu a hrají karty? 

Tleskám všema dvaceti (jop, zvládnu to), že se Martin rozhodl natočit příběh o někom, kdo není česká surfová hvězda (na rozdíl od Choose your wave nebo No Wave Back). Ale právě proto bych čekal, že se trošku víc pošťourá v osobním životě dvojčat.

Nejen v předchozím zmiňovaném big wave dokumentu Martin dokázal, že drama je jeho parketa. O to víc jsem byl příjemně překvapenej, že mi několik pasáží v Between Fjords polechtalo bránici. Jenže dnes žijeme v globálním světě propojeném webovou sítí a surf nebo freeski obsah nás masíruje 24/7. Možná proto mě drámo v Between Fjords zvedlo ze židle jen o půl metru. To je čistě můj osobní názor a berte v potaz, že jsem surfových a snowboardových videí viděl víc, než průměrný čech porna.
Zkrátka bych v dokumentu uvítal ještě víc nadlehčených a vtipných situací. Vsadím konopný barefooty, že během natáčení jich muselo vznikout stovky.

Na závěr bych chtěl „sméknout“ před kvalitou kamery, zvuku a střihu. Ve filmu uvidíte záběry, za které by se nemusely stydět ani velké zahraniční produkce. Dokonce jsem se v jedné pasáži na chvíli zarazil, jestli si kluci nepůjčili záběry z Fourth Phase nebo Under an Arctic Sky. A opět velký dík Martinovi a celému teamu, že i letos se česká scéna dočkala surfového snímku a vám fanouškům za to, že tyhle projekty bez váhání podporujete!

Byl si na premiéře? Dej nám do komentářů vědět, jak se film líbil tobě!

Fotky: Viktor Šorma

Hodnocení ČSSD (Česko-slovenská surfová databáze): 89 feetů

  • Hrají: Filip Polách, Lukáš Polách, Vidir Bjornsson, Runar Petur Hjorleifsson, Petr Hricko, Elisabet Anna Petursdottir, Louison Sentenero
  • Režie: Martin Smékal
  • Produkce: Jaroslav Bláha, Martin Smékal, Ludmila Lepišová
  • Kamera: Jan Sluka, Orlin Stanchev, Ondřej Hájek
  • Střih: Jakub Jelínek
  • Zvuk: Pavel Vrtěl
  • Hudební dramaturg: Petr Adamec
  • Vyrobilo: Filmwood a Love Trouble
Zobrazit komentáře (1):

Diskuze

Zapoj se do diskuze a napiš nám tvůj názor, komentář nebo recenzi.

Výtahem nahoru