fbpx
Právě prohlížíš
Surfový prkno z mrazáku, vajglů a plastového odpadu

Surfový prkno z mrazáku, vajglů a plastového odpadu

Je tomu přesně rok, co u nás vyšel článek Shape života, který mapoval Štěpánův příběh. Od té doby jsme se potkali jak ve vlnách v Peniche, tak i těsně po pandemii v Praze. Štěpán se tu ale dlouho nezdržel. Hned jak to bylo možné, prchnul zpět do Portugalska. Nedávno dokonce založil novou značku Steve surfboards a Instagramem proletělo unikátní prkno, nebo spíš umělecké dílo. Fishka, která vznikla jako symbol projektu The Plastic Hike, je vyrobená ze starých mrazáků a odpadu posbíraného na pláži.

Update: Štěpánovo fishka to dotáhla až do prestižní soutěže Upcycle Contest 2020, která oceňuje upcyclované projekty z vyhozených nebo eko materiálů od shaperů a umělců z celého světa!

Ahoj Štěpáne, zdravim do Portugalska. Jaká je teď u vás situace s koviďákem?

Tuhle otázku jsem jako první nečekal, ale neprekvapuje me. Upřímně neřekl bych, že by se něco dělo. Kromě toho, že všude uvnitř musíme nosit masky, tak vše šlape normálně. Mraky turistů, plné restaurece, jen jediná komplikace jsou úřady, na který se nedostaneš a musíš vše řešit online. A to je peklo.

Od té doby, co jsme dělali poslední článek, se toho u tebe hodně změnilo. Způsobila to karanténa?

Bohužel je to tak. Letos jsem byl nucen přesunout můj projekt na druhou kolej a nechat se zaměstnat. Stavím teď dřevěné domy. Nicméně i když se shapování nemůžu věnovat naplno, povedlo se mi zařídit novou větší dílnu a po večerech mám čas a prostor se věnovat surfům.

Nedávno si dokonce odhalil novou značku Steve Surfboards a na svět přišlo hned několik ručně shapovaných surfů ze dřeva. Ale popořadě, proč zrovna dřevěný desky?

Tradiční surfy se vyrábí z materiálů jako je polyester a eps pěna, které vznikají z ropy. To za mě není ideální cesta. Nechci nikoho přesvědčovat, jak má žít, ale mě baví jít udržitelnou cestou. Věřím, že dřevo je správná volba, i když je to fakt náročný a občas mám co dělat, abych nesklouznul zpět k tradiční výrobě. Používám materiál ze stromu paulovnie, což je velmi rychle rostoucí druh. Po 10 letech doroste do maximální kapacity, a tím pádem je ideální na výrobu čehokoliv. Můžete namítnout, že kácení stromů je špatné, ale když je nespálíte, CO² ve dřevě zůstane. Navíc dřevěný prkno vám mnohdy vydrží do konce života. Kdežto klasický PUčka někdo láme jak párátka. Surfy ze dřeva jsou sice těžší a nemají high performance vlastnosti, ale pokud nemíříš mezi TOP 50 na WSL Tour a neděláš 360 airy, tak si myslím, že rozdíl skoro ani nepoznáš.

No ale co náklady na takovej surf? Není pak obtížný najít pro takový prkno kupce?

To máš pravdu, cena 700€ za shortboard nebo fish nebo 1000€ za delší prkno není vůbec málo. Ale mým cílem není prodávat stovky surfů ročně. Chci se zaměřit na klienty, co mají podobné smýšlení, jako já. Dřevěný desky jsou kus umění, jsou překrásný. Když jdeš s takovým prknem po pláží, automaticky přitahuje pozornost. Kdo ho chce, tak si ho koupí a nekouká na cenu.

A proč zrovna Steve Surfboards?

Žiju v cizině a nikdo tu není schopen vyslovit moje jméno (o Řezníček ani nemluvim). Proto jsem se začal představovat jako Steve a od té doby mi tu nikdo jinak neřekne.

Když se bavíme o umění, co tvůj nejnovější projekt? Na Instagramu se to nedalo přehlédnout. 

Nedávno jsem potkal v Peniche Němce, který opustil práci a začal se naplno věnovat šíření problému s plastovým odpadem v oceánech pod přezdívkou The Trash Traveler. Přestěhoval se kvůli tomu do Portugalska a rozhodl se, že uskuteční pouť napříč celým pobřežím ze severu na jih. Během cesty bude sbíral odpadky na pláži a pořádal společné beach cleanupy a eventy pro širokou veřejnost. 

Před samotnou cestou mě požádal, jestli bych mu nevyrobil symbol, který by pouť reprezentoval. Napadlo mě vyshapovat surf z téměř 100% recyklovaného materiálu. Ale shodli jsme se na tom, že recyklace není nejlepší řešení. Lepší je upcycling a reusing. Proto jsme vyrazili na okolní pláže na honbu za pokladem. A byly jsme překvapeni, jak lehké bylo ho najít. Odpad se totiž válel všude. Dokonce jsme za rybí továrnou našli vyhozené mrazáky, ze kterých jsme použili polyesterovou izolaci jako materiál na blank (tzv. polotovar ze kterého se vytvaruje finální shape). Slepili jsme bloky k sobě a vystačilo to na krásnou fishku. Do ní jsme vytvořili prostor na další posbírané odpadky. Kromě hromady cigaretových špačků jsme použili i víčka od petek, mikroplasty nebo kusy oblečení. 

Vznikl tak kus umění, který zároveň slouží jako funkční surf. A surfuje se na něm skvěle!

Zajímalo by mě, jak moc se v Peniche dá žít a nakupovat ve stylu zero waste. V Praze si v bezobalovým životě libuju už delší dobu. Ale jak to funguje v oblasti, jako je Peniche?

Bohužel zero waste obchod tu nemáme. Ale i tak se to celkem dá. Prodal jsem auto, všude jezdím na kole nebo na skejtu a na trzích nakupuju čerstvý ovoce a zeleninu, maso u řezníka a rybu od rybářů. Samozřejmě když chceš koupit mlíko nebo sýr, tak se jednorázovým obalům nevyhneš. Ale když už něco takového koupím, snažím se vybírat z toho, co se dá lehce recyklovat a neskončí někde na skládce v Asii. 

Pojďme otočit list k něčemu veselejšímu. Co tě v poslední době nejvíc nadchlo ve světě surfingu?

Abych pravdu řekl, jsem teď dost mimo dění ve světě. Věnuju se dvou pracím, takže nemám čas koukat na obrazovky. Když mám volno, tak trávím čas s přítelkyní nebo ve vodě. Sice moc swellu přes léto nebylo, ale když tam něco chodí, skočím tam

Video o projektu The Plastic Hike

Na čem teď nejradši hobluješ vlny?

Vzpomínám na dobu, kdy jsem neměl žádný vlastní prkno a musel si půjčovat od přátel. Teď jich mám tolik, že bych si mohl otevřít půjčovnu, hehe. Nicméně nemám žádný preference, občas jdu jen bodysurfovat bez desky. Ale obecně mě nejvíc baví 7’0″ pěňák na malých vlnách nebo když to pumpuje na Supertubos, hehe.

Takže shapuješ dřevěný desky, serfuješ na pupku a předěláváš odpad na umění. Už zbývá  jen, aby ses přestěhoval do chatrče na pláži, pěstoval vlastní avokáda a lovil si ryby harpunou, hehe. Nastavil sis tvoje umění vlnobytí krásně a to se mi na tobě líbí. Na závěr nám prozraď, co chystáš do budoucna.

To by byl život, to bych si dokázal představit! Ale kdo ví, třeba se tam jednou dostanu. Teď bych ideálně chtěl rozjet podnikání na 110%. Tady v Portugalsku plyne čas jinak, takže všechno trvá strašně dlouho. Ideálně bych příští rok dal výpověď a věnoval se jenom shapování. Rozhodně bych chtěl dělat další eko projekty a taky šířit svoje znalosti a sdílet je s lidmi skrze shapovací workshopy.

Tak držim palce a díky za rozhovor. Snad se zase brzo potkáme na lineupu na Trubkách!

Sleduj Štěpána:

Sleduj projekt The Trash Traveler:

Zobrazit komentáře:

Diskuze

Zapoj se do diskuze a napiš nám tvůj názor, komentář nebo recenzi.

Výtahem nahoru