fbpx
Právě prohlížíš
Nomádem v Kalifornii

Nomádem v Kalifornii

Míla Brzák měl to štěstí už několikrát navštívit americkou kolébku surfingu a skateboardingu, zemi Tonyho Hawka, Shauna Whita a Hanka Moodyho – proslulou Kalifornii. Nyní se s vámi Míla podělí o pár „Cali“ tipů, které vám pomůžou a třeba i ušetří pár babek při vašem dalším tripu.

Spojené státy a surfing patří od nepaměti k tomu nejdůležitějšímu, co je s tímto sportem spojené. Zejména pak nejjižnější část země otevřená Tichému Oceánu – Kalifornie. Protože jsem do Cali už několikrát zavítal, připravil jsem malý seznam svých tipů jak takový výlet za surfingem zvládnout a co od něj zhruba očekávat. Takže, návod pro surfového nomáda:

Doprava

Prvním a styčným bodem pro cokoliv je v Americe auto. I když budete vymýšlet různé varianty, to jak je země velká a možnost se dostat kam potřebujete, zkrátka neovlivníte. Takže pokud nemáte moc dobrého kamaráda, který má jedno auto navíc, je vaše rozhodnutí prakticky jen půjčovna. Za mě to díky typu od kamaráda vyhrálo letos Turo.com. Něco jako Airbnb s auty, které skoro vše řeší online, za dobrou cenu, výběr je široký a to včetně pojištění. Ideální je se domluvit s majitelem na předání blízko letiště. Většina amerických aut se dá rozložit do spací polohy, takže spolu se spacákem z Wallmartu vás krásně vykryje. Jen pozor kde parkujete, ať vás nevychytají místní policejní hlídky. I s těmi se dá ale rozumně domluvit, vše je o přístupu. Pokud vás vyrazí více, tak potom je varianta jasná, a to jedna z RV společností jako třeba Cruiseamerica.com či Escape Campervans. Spaní v autě totiž řeší dost problému v rámci cestování a krytí nákladů. Na dálnicích se neplatí poplatky. Ještě doporučím si stáhnout offline mapu od Googlu, ta za vás vyřeší většinu nesnází po cestách.

Jídlo

Pokud si pronajímáte camper, máte o jednu starost vystaráno, a to možnost si vařit ve více lidech v autě. Podle mě asi nejlepší způsob cestování v Cali a hlavně nejpohodlnější. Pokud jste zvolily osobní auto, budete mít o starost navíc a to, který fast food si pro změnu vyberete na snídani, oběd, či večeři a jestli svačíte u řidiče nebo v otevřeném kufru. Za mě mezi fast foody vyhrává tradičně Taco Bell s mexickým menu a pak legendární In’n’Out burgrárna. Popravdě se mi ale tak nefunguje moc dobře, takže při delším tripu budu hledat možnost vlastní kuchyně. Fast foody a kavárny se pak stanou ideálním místem pro kancelářskou práci. Zejména pak místní Starbucks síť s fastfoodem co půl míle po celé zemi, který funguje jako jeden velký kancl pro všechny. Myslím, že jsem za celou dobu neviděl ani nikoho se zde jen tak bavit. LCD gang!

Místa

Kalifornie potřebuje dostatek času, vzhledem k tomu jak je rozlehlá a týká se to i části s pobřežím. Surfové spoty najdete už v Oregonu až po Mexiko. Osobně jsem cestoval vždy spíš po jižní části a to od San Franciska směrem k San Diegu. Mezi jedno z nejidyličtějších míst patří jistě Half Moon Bay, kde se nachází Mavericks a město Santa Cruz. Tam můžete navštívit známý Pleasure Point či Steamer Line, obě pravačky. Rozhodně pak nezklame Malibu, Encinitas či Trestles. Po cestě na Jih pak určitě zastavte na Black’s Beach. Na všech spotech ale většinou očekávejte, že zde nebudete zcela sami. Surfing k téhle zemi zkrátka patří. I ze své zkušenosti vím, že na ty tajné se dostanete jen velkou náhodou. Třeba, že poznáte lokála, který bude mít pochopení, že jste z ČR a nebudete mu tam jezdit často, a tak vás vezme na svůj oblíbený break. Na parkoviště ale musíte dojet každý svým autem a ve vodě se zásadně neznáte. 

Klady a zápory surf tripu do Kalifornie

V Americe je blaze, bohužel poněkud draze. Na to si zde zkrátka musíte zvyknout. Něco se vymyslet dá, ale základní věci nezměníte. Aby jste si zasurfovali, musíte se opravdu pohybovat. Když si zkusím odhadem spočítat náklady na den (bavíme se o punkování v autě) tak i s jídlem jsme na 80 USD. S pokojem v motorestu, či camperem to vyroste přes 100 USD velmi rychle. Samozřejmě ve více lidech máte možnost si náklady rozpočítat. Navíc je třeba brát v potaz, že ne vždy jsou spoty se swellem, který potřebujete a když je flat, tak je zkrátka flat. To byl trochu šok po Indonésii. Voda má okolo 15 stupňů, přes léto i teplejší a odvážnější chodí do vody i v boardshortech. V zimě ale 3/​2 wetsuit určitě poslouží dobře. Kalifornie je první místo, kde surfing ve Spojených Státech začal, a tak je určitě skvělé se této historie dotknout, poznáte kulturu a historii, jak se tento sport (a nejen ten) vyvíjel a odkud jsou jeho kořeny. A pokud máte chvilku času, velká výhoda je, že je to opravdu kousek do Mexika, kde většina Kalifornských surfařů pravidelně odjíždí hledat teplé a kvalitní breaky a kde je vše mnohonásobně levnější. 

Míla a jeho surf life můžete sledovat buď na Instagramu, na jeho stránkách milobrzak.com, ale nenechte si ujít ani jeho projekt Adapted. A pokud se chcete dozvědět víc o Mílovi a jeho cestě na Mistrovství světa v Adapted surfingu, klikněte na rozhovor na panelu vpravo.

Zobrazit komentáře:

Diskuze

Zapoj se do diskuze a napiš nám tvůj názor, komentář nebo recenzi.

Výtahem nahoru