fbpx
Právě prohlížíš
Krátký film „Daleko od oceánu“ vznikl, když se dva surfaři nudili v zimě na Šumavě

Krátký film „Daleko od oceánu“ vznikl, když se dva surfaři nudili v zimě na Šumavě

Někde mezi tuhou horskou zimou a lockdownem ve vnitrozemském státě se surfařovi honí hlavou spoustu myšlenek. Právě tyto pocity se podařilo zachytit režisérovi a kameramanovi Radku Karkysovi Karko v krátkém artovém filmu Daleko od oceánu, kde si zahrál hlavní roli Adam Svoboda. Kluci spojili Karkysovu lásku k focení a natáčení divoké přírody a Adamovu lásku k freestylovým sportům a experimentům. Přinášíme vám rozhovor s tvůrci o tom, jak vznikl námět, jak probíhalo natáčení a s čím vším se museli kluci vypořádat v šumavské divočině.

Foto: Radek Karko

Jak vznikla myšlenka natočení filmu?

Karkys: Na celou zimu jsem se přestěhoval na Šumavu do Železný rudy, kde jsem potkal Adama. Jednou večer jsme se zakecali o soutěži, kterou vyhlásil Pražskej serfovej klub – soutěž o nejlepší vnitrozemské surfové video. Vymysleli jsme koncept a dali se do práce. Nešlo o to vytvořit soutěžní video, ale spíš něco vytvořit a užít si to.

Adam: Přesně tak. Mně osobně téma surfování na sněhu leželo v hlavě už dlouho, a byl jsem rád, že mě v tom Karkys podpořil.

Foto: Radek Karko

Jaká je hlavní message filmu?

K: Message videa je, aby se lidi z ničeho nepodělali a aby prostě žili a tvořili dál. Aby prostě život brali takový, jaký je a nelimitovali se. Jasným příkladem byl poslední covid rok. Někteří lidé nedokázali přijmout to, co se děje, zůstali na jednom místě a čekali, co se stane. Někteří naopak okamžitě přepli a začali dělat to, co covid krize nabízela.

A: Ještě bych k tomu dodal z pohledu surfaře: Není důležitý jak a kde jezdíš, ale kolik srandy u toho máš!

Jaký je snowsurfing a jaké jsou ideální podmínky na dobrou jízdu?

A: Nejideálnější by byla co největší vrstva prašanu a středně nakloněný kopec. Surf je potřeba před jízdou navoskovat zespoda, aby dobře klouzal. Surf bez fin je neovladatelný, pro příště si pořídím malé finky.  

K: No to nemůžu říct, byl jsem jen za kamerou. Ale když jsem viděl, jak to nefunguje, tak si nejsem jistý, že na to vůbec můžou existovat ideální podmínky, haha.

SURFR Termoska, Foto: Radek Karko

Byla někdy během natáčení chvíle, kdy jste do toho chtěli hodit vidle?

A: No asi hned po první „session“, kdy jsem prakticky nebyl schopný jet dýl než několik vteřin. Oba nás to překvapilo, jak těžký to vlastně je, haha. Reality VS. Expectations. Taky jsme se na „spot“ brodili v půl metru sněhu a v neoprenu mi byla strašné vedro.

K: Přesně, jak říká Adam. To bylo hrozný. Vůbec nechápu, že jsem tam měl před kamerou blázna v neoprenu se surfem v ruce a né nějakého freeridera, haha. Ten spot byl dokonalý a prašan taky.

Jaký byl váš nejvtipnější zážitek z natáčení filmu?

A: Pro mě asi situace, když jsme šli z natáčení domů, a já jsem se vynořil z lesa v neoprenu a se surfem pod turisticky profláklým kopcem Pancíř a proti mně zrovna jely dvě běžkařky… Asi to moc nepochopily, haha.

K: Za mě byl nejvtipnější zážitek to, když si dal Adam hroznou a rozsekal surf o strom, haha. To bylo právě v tom hlubokým prašanu, když už jsme fakt nemohli.

Foto: Radek Karko

Chodili se na vás „Lokálové“ dobrovolně koukat, když jste film natáčeli?

K: Hned jak Adam vlezl v neoprenu a se surfem do lesa, tak se seběhli jeleni podívat co se to tam děje. Protože tohle opravdu ještě nikdy neviděli, haha. Samozřejmě to tak nebylo. Záběry divokých zvířat jsem točil celou zimu, není to jednoduchý, takže to dalo hodně zabrat. Netočil jsem to ale primárně pro tento projekt. Hodně mě to baví a na Šumavě si realizuju svůj projekt.

Karkysi, myslel sis někdy, že po úspěšné sérii snowporningu budeš jednou natáčet i snowsurfporning, haha?

K: Tak to mě fakt nenapadlo. Ale bylo skvělý zase tvořit alespoň trochu v podobném duchu.

Kluci natočili film jako příspěvek do soutěže od Pražskýho serfovýho klubu nejlepší serfový video.

Karkysovu práci můžeš sledovat zde:
www.instagram.com/karkys/
www.radekkarko.com

Autor textu: Alžběta Halušková

Zobrazit komentáře:

Diskuze

Zapoj se do diskuze a napiš nám tvůj názor, komentář nebo recenzi.

Výtahem nahoru