fbpx
Právě prohlížíš
Vychází kolekce SURFR x Nafurt

Vychází kolekce SURFR x Nafurt

Víte, co mají společného surfing a tetování? Obojí je nafurt. 

Shaka Tattoo Nafurt colors surfing

Už je to nějakej pátek, co jsme vydali poslední kolekci, ale o to víc jsme si na ní dali záležet. Mrkni na nový trička, ponožky a merino kulich s designem od brněnského tatéra Václava Martinka, alias @nafurt. Je vtipný, jak si ta nová doba zahrává s osudem. Vyrazili jsme směr Štatl, konkrétně do studia Poison Bite, ve kterým Venca lidem ubližuje za peníze. Normálně bych já i Káťa tuhle příležitost využili a nechali se potetovat jedním z proslulých dyzičů plných barev, vtipů a škopků. Tím pádem bychom rovnou cvakli Vencu přímo v akci. Jenže místo toho jsme si museli objednat pizzu do krabice, punktovní kafe do kelímku a fotit v prázdném prochladlém studiu. Na focení jsme přizvali kámoše Víťu Ramba, který se v době předvirové živil akrobacií, jako jeden z hlavních členů Losers company. Místo držení 3 lidí na ramenou, stojek a backflipů si tak momentálně věnuje jeho dlouholetému koníčku – fotce.

Tatéři mají během nouzového stavu stejně jako akrobati a ostatní umělci zákaz činnosti. Venca i jeho parťačka ve studiu Eliška se podřídili. Prý doma nebo ve sklepě na černo netetují. „Tak dlouho jsem makal, abych mohl konečně tetovat ve studiu, abych se teď vrátil na začátek a podomácky kéroval?“ říká Venca. Spodní fotka krásně vystihuje současnou situaci českých tatérů, kteří „nemají do čeho píchnout“.

Vašek Martinek Nafurt tattoo Poison Bite Brno
Tatér, který nemá do čeho píchnout.

S Vencou jsme se nepotkali u oceánu. Známe se z hor a snowparků, a to už pěkných pár let dozadu. Naposled jsme se viděli cca před 6 lety a od tý doby jsme byli odkázáni na komunikaci přes Instagram. Tam jsem si všiml jeho neotřelých dyzajnů napříč skejtovou a snowboardovou komunitou. V moři černobílý grafiky a stylů byla Nafurtovo barevná vlna příjemným osvěžením. Napsal jsem mu, jestli nechce vymyslet serfovej dyzič pro náš lokální brand. „Strécu, nikdy jsem u oceánu nebyl, ale zkusím něco načmárat.“  Vznikly z toho rovnou 2 návrhy. První z nich znázorňuje nejikoničtější surfovej pozdrav – shaku. Na druhej si ještě chvilku počkejte.

Eliška, aka @jen_sen_tattoo

Zvedlej palec i malíček je však i jedno z největších klišé serfový komunity. Shaku hází celebrity, influenceři, dokonce i politici. Vždycky si vybavim analogie se scénou s prostředníčkem z Mistra Beana.

Je to trochu ironie, ale hang loose najdete na každým druhým tričku. Ve Vencovo podání to vidím jinak. Pokud surfování doopravdy propadneš, tenhle pozdrav ti zůstane nafurt. Čím dýl na surfu jezdím, tím míň „cool“ se snažím bejt, a tím míň rozhazuju shaku po pobřeží. Stejně ale nastane situace, kdy jsem „stoked“ od ucha k uchu a dva nejvzdálenější prsty nevědomky zvednu. A je jedno jestli jsem na serfu, v baru nebo v Praze.

Navíc Venca vidí to, co by ostatní ani nenapadlo. Že zvednutím palce a malíčku se ze zbývajících třech prstů stane ruční barýlek.

Vašek Martinek Nafurt tattoo Poison Bite Brno
Venca a jeho díla v domácím studiu Poison Bite

Tetování od jakživa patřilo k serfový kultuře. Možná proto, že první komunity serfařů byly vyvrženci společnosti, povaleči. Tetování bylo ideální příležitostí jak se odlišit, jak se vyčlenit z konvenčního života. Serfaři bývali „gangsteři“, který hájili nadvládu nad svým teritoriem – lokálním spotem. Není se čemu divit, že příslušnost a věrnost lokálové dokazovali, stejně jako gangsteři, cejchem věčnosti. Dnes však tetování, stejně jako příslušnost v surfovém kmeni ztratily své kouzlo a z velké části se staly sprostou obětí trendů a sociálních médií. Někdo sjede první vlnu jen pro to, aby mohl postnout na instagram fotku s prknem na pláži a následně si nechat vytetovat nad bradavku kopii Velké vlny od Hokusaie. Možná si to dlouhou dobu neuvědomí, ale prapůvodní symbol tam někde hluboko pod kůží a ještě hlouběji v podvědomí zůstane otisklej napořád. Teda nafurt.

Prodloužený pánský triko můžou s klidem nosit i holky.

Víte, co mají společného surfing a tetování? Ani jedno jen tak nevymažeš. Obojí sebou budeš nosit 24/7, ať už pod kůží, nebo v hlavě. Obojí je nafurt.

Vašek Martinek Nafurt tattoo Poison Bite Brno
Peace. Teda Shaka bro!

Foto: Vítězslav Ramba

Na závěr přikládám galerii pár nevkusných surf tetování. Máš nutkání, se prezentovat jako surfař? Nech to uležet na pár týdnů či měsíců a zkus nejdřív vyzkoušet naše nový triko.

Zobrazit komentáře:

Diskuze

Zapoj se do diskuze a napiš nám tvůj názor, komentář nebo recenzi.

Výtahem nahoru