fbpx
Právě prohlížíš
Nejzásadnější dokumenty o surfingu, který si musíš pustit

Nejzásadnější dokumenty o surfingu, který si musíš pustit

Stránky, kde najdete tisíce surf filmů (za měsíční poplatek lze sledovat non-stop – obě nabízejí měsíční trial zdarma):

Garage Movies

Echoboom

Kde poušť potkává oceán (2018)

Parta čtyř vnitrozemských serfařů vyhrála soutěž od České spořitelny, díky které si mohli splnit sen a vyrazit do Namíbie, kde se nachází i legendární vlny Skeleton Bay.

Kissed by God (2018)

Legendární profesionální surfař Andy Irons záhadně zemřel 2.11.2010 v hotelovém pokoji v Dallasu. Dokument Kissed by God odhaluje jeho úspěšnou kariéru, ale také těžkou závislost na drogách a psychické problémy.


Endless Summer I (1966) & Endless Summer II (1994)

Shlédnout

Ikona všech surfových filmů. Snímek Bruce Browna inspiroval miliony surfařů k objevování surf spotů po celém světě.

Momentum Generation (2018)

Shlédnout

Dokument z produkce HBO se věnuje životním příběhům legend jako jsou Kelly Slater, Rob Machado, Taylor Knox nebo filmař Taylor Steele. Must see!

Surfwise (2007)

Shlédnout

Příběh surfaře, Doriana Paskowitze, který s manželkou a 9 dětmi cestovali po světě. Rodinná verze Kerouacova dobrodružství plná surfování a zdravýho životního stylu. Další must see!

Heavy Water (2019)

Shlédnout

Zbrusu nový dokument o big wave surfaři Nathanu Fletcherovi.

Sea of Darkness (2008)

Nejkontroverznější surfovej dokument na internetu jen stěží najdete. Sea of Darkness vyhrál ocenění Surfer Poll Best Documentary, přesto nebyl nikde oficiálně zveřejněn. Proč? Film se točí kolem 70. let, kdy byla Indonésie rájem pro surfaře. Mapuje objevení G-Landu, kterej nabízel kromě perfektních levaček taky ideální překladiště pro pašování drog – od trávy po heroin. S tímto tématem souvisí také kontroverzní příběh kolem založení značky Quiksilver. Většina aktérů filmu je buď mrtvá, nebo usvědčená a i když finální verze do jisté míry vytřízená, uvidíte v dokumentu svědectví, ze kterým vám půjde mráz po zádech. Celý film se dá najít pouze na torrentech.

Bustin down the door (2009)

Shlédnout

Znáte historii 7-mílového zázraku, havajského North Shoru? Bustin Down the Door dokumentuje 70. léta minulého století, kdy na Havaji vypukla revoluce profesionálního surfingu, které dominovali australští surfaři. Legendární jezdci jako Shaun Tomson, Wayne ‚Rabbit‘ Bartholomew nebo Mark Richards však nerespektovali lokální surfaře ani jejich kultůru a vyvolali tak dlohodobý konflikt mezi lokály a „vetřelci“.

Surfer Dan / The Ice Beard Surfers of Lake Superior

Někde mají yetiho, jinde zase lochnesku. Legendy vypráví, že v oblasti Hořejšího jezera se pohybuje „člověk“, s ledovými krápníky místo vousů, který díky kusu polystyrenu tančí na polozamrzlých vlnách. Říkají mu Surfer Dan.

Bra Boys (2007)

Dokument o jednom z nejznámějších surf gangů na světě Bra Boys, který vznikl v australské Maroubře. Věděli jste, že dokument namluvil herec Russell Crowe? Nebo že jeden z členů gangu, surfař a úspěšný UFC fighter má české kořeny?

The Old, the Young & the Sea

Dokument mapující evropskou surf kulturu napříč celým spektrem surfujících bytostí – od vanlajferů, přes první surfaře ve Španělsku, po big wave ridery z Nazaré.

Odkaz na video: https://www.reelhouse.org/nomadearth/theoldtheyoungthesea/oldyoungsea-officialtrailer?

Bethany Hamilton: Unstoppable (2019)

Bethany Hamilton možná znáte z holywoodskéhu snímku Soul Surfer/Surfařka. Minulý rok však vyšel dokument Unstoppable, který realisticky mapuje život jedné z nejúžasnější osobností naší planety.

Dogtown & Z-Boys (2001)

Jedná se o dokumentární zpracování příběhu o začátcích skateboardingu v Kalifornii. Rozhodně doporučujeme shlédnout, pokud žerete holywoodskou verzi příběhu s Heathem Ledgerem – Legendy z Dogtownu.

Riding Giants (2004)

Shlédnout

Dokument od režiséra Stacy Peralty (jeden z původních členů Dowgtown boys) o historii big wave surfování. Povinná klasika!

North of the sun (2012)

Příběh dvou kámošů, kteří se rozhodli opustit civilizaci a vydali se na 9 měsíců žít na opuštěné pláži za polárním kruhem.

Paradigm Lost (2017)

Kai Lenny má superschopnost excelovat na jakékoliv desce, se kterou se lze pohybovat v oceánu. Paradigm Lost dokumentuje tři roky v jeho „nudném“ životě.

Shaka (2019)

Francouzský profi snowboardista Mathieu Crepel se rozhodl pokořit big wave vlnu Jaws. Jak to dopadlo? To vám poví snímek Shaka, nebo jeden z dílů podcastu S Jakubem na vlnách.

No Wave Back (2018) / Choose your wave (2016)

Shlédnout

Shlédnout

Nesmíme zapomenout ani na dva české dokumenty z produkce režiséra Martina Smékala!

Resurface (2017)

Shlédnout

Immersion (2014)

Filmová encyklopedie surfingu z rukou kameramana Tima Bonythona.

FISH (2015)

Dokument, který zkoumá původ a dopad stejnojmenného designu surfových prken, a také způsob jak o 30 let později ovlivnil main-streamovou surf kulturu.

Zobrazit komentáře:

Diskuze

Zapoj se do diskuze a napiš nám tvůj názor, komentář nebo recenzi.

Výtahem nahoru