fbpx
Právě prohlížíš
Rozhovor s autorem nové kolekce Jonášem Urbánkem

Rozhovor s autorem nové kolekce Jonášem Urbánkem

Všichni serfujou. Nezáleží na rase, povolání, společenské třídě nebo věku. Když by se konečně zprovoznila Hvězdná brána, prvním spojencem na vzdálené planetě by stopro byli klingonští serfaři. To bylo první, co mě napadlo, když mi Jonáš ukázal návrh novýho designu na SURFR trika. Říkám si, to je geniální, podobnou rovnoprávnost jinde v galaxii nenajdeš. Zeptal jsem se ho, co podle něj kresba symbolizuje. Jonáš odpověděl: „Netuším, kreslím, co mě zrovna baví.“

Jonáš Urbánek je mladej talentovanej surfař, skejťák, bubeník a možná taky umělec. (ačkoliv se za něj nepovažuje). Věděli jste, že tohle není jeho první rodeo? Jeden z našich úplně prvních designů Posing Till Death, kreslil právě Jonáš (to bylo ale ještě v dobách, kdy jsme byli rádi, že prodáme 5 triček). Víc už se dozvíte v krátkém rozhovoru, který je doplněný fotkami nových triček od Miloše, které jsme fotili u Jonáše na půdě (tu obývají kromě strašidel i Jonášovo výtvory).

Pánský triko SURFR x Jonáš

Zdar Jonáši, tvůj poslední měsíc nevypadal zas tak špatně což?
Ahoj Jakube, vůbec ne! Strávil jsem ho s partou u oceánu v Portugalsku.

Vzpomeneš si na highlight toho tripu?
Největší highlight byl, když si Franta nechal narůst knír a kotlety. Druhej největší zážitek byl hurikán Epsilon v Nazaré (report od Matyáše Menšíka si můžeš přečíst tady). Byl jsem tam poprvé a úplně mi to vyrazilo dech. Bylo to obrovský! Jinak jsme zas tolik highlightů neměli, všichni jsme měli denně školu a po ní jsme chodili do vody, takhle probíhal celej měsíc.

Tohle je Franta, to není Nazaré

Co říkáš na současnej systém školy? Je to tak báječný, že si můžeš zapsat docházku i v Peniche na pláži a pak jít hoblovat vlny?
Takhle když to řekneš, tak je to nádherná představa. Ale myslím, že si z těch online hodin neodneseš tolik, jako z normální výuky. Ale mně osobně to vyhovuje! Jde hlavně o ten obor co studuješ si myslím, jestli se dá plnohodnotně vyučovat na dálku. Každopádně jít surfovat před/po škole bylo krásný!

Jonáš doma využívá půdu jako aťas

Kromě toho, že studuješ uměleckou školu, kreslíš a sprejuješ, tak i hraješ na bubny. Nazval by ses umělcem? Chtěl by ses tím živit?
Haha, umělcem bych se určitě nenazval. Živit bych se tím určitě chtěl! Jen musím vymyslet jak, hehe.

To by ti musel SURFR pořádně platit, co?
Haha, to ne. Jen bych musel dělat pár triček každý měsíc, haha.

V tvý tvorbě se často opakuje motiv kostlivců, nožů, hlav, houbiček a hrnečků. Má to nějakej hlubší smysl?
Možná tě zklamu, ale nemá. Ani nedokážu říct, jak jsem na to přišel. Vždycky mě na těch věcech zajímá víc ten vizuální dojem, než nějaký hlubší významy. Většinou se soustředím jen na tvary a barevnost.

Kdo tě přivedl poprvý k surfingu?
Já jsem to chtěl sám od sebe hrozně vyzkoušet. Pak mi táta řekl o rozhovoru s Matějem Novákem na DVTV a vyrazil jsem poprvé na Wild House.

Jel si sám? Nebo s někým?
Sám!

Cool. Seš takovej vlk samotář?
Ne, to vůbec. Jen jsem nechtěl řešit takovou tu klasiku, jak se s někým domluvíš, pak to lidi odřeknou a tak.. A taky jsem si říkal, že sám se tam rychleji socializuju s lidma na baráku.

Když bys měl dokonce života surfovat jenom na jednom spotu, kterej by to byl
To nedokážu říct, protože jsem jich ještě moc nevyzkoušel.. Ale nejlepší vlny jsem měl ve Španělsku na Veze. Kdybych si teď musel vybrat, tak tam.

Čeho se na serfu nejvíc bojíš?
Rozhodně lidí, z těch mam ve vodě největší strach, haha.

Souhlasím. Nechápu, proč si někdo myslí, že je žralok nejnebezpečnější tvor v oceánu. Jsou to vaškové.
Haha, to jo. Ale já mám strach i z lidí co jezdí dobře. Bojím se, že budu někde překážet, někoho si nevšimnu atd. Takže prostě strach z toho být vaškem..

Během focení nový kolekce si sice říkal, že si na pozování dřevo. Ale když koukám na nějaký tvoje příspěvky, tak si dřív fotil i pro další značky oblečení.
Haha, Jojo, chtěl jsem si to zkusit. Tak jsem to chvíli dělal. A už bych to nedělal.

Jonáš před objektivem Jako photography

Jak ses dostal k bubnům a kdo přišel s nápadem založit Tresku jednoskvrnnou?
Když mi bylo 10 řešili jsme doma, že bych šel na nějaký nástroj. Rodiče říkali, že na bubeníky vždycky letí holky. Tak jsem nastoupil na bicí do ZUŠky. Asi ve 14ti jsme se začali scházet s naším frontmanem a v průběhu let snáma hrálo několik lidí. Cca rok a půl zpět jsme dali dohromady tuhle sestavu a vznikla Treska!

Máte s Treskou velký plány?
No jasně! Zrovna řešíme jak využít tuhle dobu bez koncertů. Tak doufám že se brzy objevíme někde v onlinu.

Trochu se bojim, že po tomhle rozhovoru se na tebe budou lepit holky jak sex wax na desku. Mají dveře otevřený?
Nemají! Dveře jsou pod zámkem na 5 západů.

Něco, co bys chtěl vzkázat do světa na závěr?
Tyjo, to jsem si vždycky řikal jak jednou na tenhle závěrečnej vzkaz v rozhovoru sešlu něco strašně moudrýho. Ale vůbec nic moudrýho mě nenapadá.

Pánský triko Jonáš

Nový trika SURFR x Jonáš najdeš na eshopu a nebo si je můžeš osobně omrknout u nás na krámku ve Vršovicích.

Foto (z půdy): Miloš Potužák
Foto (z krámku): Radka Honzová

Zobrazit komentáře:

Diskuze

Zapoj se do diskuze a napiš nám tvůj názor, komentář nebo recenzi.

Výtahem nahoru