fbpx
Právě prohlížíš
Jak se (v Praze) vyrábí kulich

Jak se (v Praze) vyrábí kulich

švadlena šije kulich šicí stroj surfr kama

Kolik jste za život vystřídali kulichů? Ať už jste měli dva, tři nebo dvacet, přemýšleli jste se někdy nad tím, kde a jak se kulich vylíhne? Abychom odhalili tajemství výroby, vyrazili jsme s Milošem a Týnkou na Suchdol do pražské rodinné firmy KAMA, se kterou jsme připravili novou kolaboraci zimních čepic ze 100% merino vlny. Nový kulichy jako vždy najdeš u nás na eshopu.

Jakub společně s Adamem (synem zakladatelů) v showroomu KAMA

příze

100% merino příze

Jako základní materiál na výrobu kulichů potřebujete tzv. přízi, což si zjednodušeně můžete představit jako textilní vlákno navinuté na cívce. Příze může být z jednoho materiálu, nebo může obsahovat kombinaci více druhů vláken. Běžně se na kulichy používá syntetický akryl, nebo polyester. V minulé kolekci jsme měli kombinaci 50/50 akryl a merino příze, ale letos jsme oslovili právě Kamu, abychom vám mohli nabídnout čistě přírodní přízi ze 100% merino vlny. Kama používá už od roku 1995 špičkovou přízi od německé značky Schoeller s certifikátem nejvyšší ekologické šetrnosti a bezpečnosti Bluesign®APPROVED. Jak říká Horst, a to není všechno! Příze je také ošetřena Nanotech vodoodpudivou úpravou, což vám zaručí suchou hlavu i v pořádném slejváku.

úplet

Tady začíná výrobní proces v dílně na Suchdole. Zvolená barevná příze se musí zpracovat do určitého tvaru a vzoru. I když spousta babiček zbožňuje pletení, tento proces je už pár desítek let parketou pletacích strojů. Ty dokážou z merinové příze vykouzlit rychle a precizně tzv. úplet, ze kterého se teprve bude připravovat střih čepice. Ještě než je možné s úpletem pracovat, musí se nejdříve vyžehlit (na obří žehličce, která by se mi tenkrát na koleji rozhodně hodila), aby se nekroutil.

řezání

surfr kama výroba kulichu
Dvakrát měř, jednou řež

Z úpletu se podle připravené šablony vyřeže tvar, který spíš než kulich připomíná korunku nakreslenou prvňáčkem. Při pohledu na rychlé pohyby ruky jedné ze švadlen se mi svírají půlky. Pila protíná matroš jako máslo a prsty kolem ní tancujou na vzdálenost milimetrů. Mistrová se jen klidně usmívá a na dotaz, jestli to není nebezpečný mi ukazuje jizvu na palci. “Nešikovný maso musí pryč.”

Jen dodám, že každý typ kulichu má vlastní šablonu, která mu dodá specifický tvar. Náš kulich je jednovrstvý, to znamená že je lehoučký, na hlavě nevypadá jako ušanka. Můžeš ho tak nosit i v teplejších dnech na pláži, kdy potřebuješ ochranu před větrem.

šití

1. krok – přišít spodní štítek

Aby 2D úplet ve tvaru korunky získal 3D tvar kulichu, musí projít rukama rovnou 3 místních švadlen. Začíná to přišitím štítku na spodním lemu. Následuje něco, co bych s prominutím nazval jako “pěkná jebačka”. Na rotační stroj se musí navléct okrajové strany úpletu, oko po oku do jednotlivých jehel. Nejdřív se navlékne spodní okraj čepice (společně s druhým štítkem), který musí mít šev z druhé strany, aby nebyl vidět po ohrnutí a potom se teprve spojí zbylá část krajů. Nyní máte hotový barák, ale aby vám do něj nechcalo, musíte dodělat střechu – sešít dohromady jednotlivé „hroty korunky”.

Voilá, kulich je na světě.

kontrola

Výsledná kontrola a začištění nití

Člověk si myslí, že už má vyhráno, jenže u každého kulichu se musí ručně zkontrolovat výsledná kvalita zpracování a začistit vytažené nitě.

Sečteno podtrženo, vyrobit jeden kulich trvá plus mínus autobus 15 minut a projde rukama celkem 5 švadlen a 1 pletaře.

Merino

V čem je merino tak zázračné? Na rozdíl od běžné vlny se tato vlna produkuje z plemena ovce domácí známé jako Merino. Díky tomu je merino vlna přirozeně ultra jemná a tím pádem neškrábe ani nekouše.

To jsou štítky, které byste normálně našli nastřelené na kulichu. U našeho kulíšku je nenajdete a tak si je můžete prohlídnout tady. Je to jen další zbytečný odpad, a jak dobře víte, s tím se my nekamarádíme.

Vlákno je antibakteriální, antialergenní a odolává smradu (pokud jste někdy nosili merino ponožky na snowboard, víte o čem mluvím). I když je merino přírodní materiál, je působivě funkční. Super jsou zejména jeho termoregulační vlastnosti. Díky své struktuře vláken dokáže dobře zadržovat vzduch a tím pádem izolovat. V létě dokáže ochlazovat a v zimě naopak udržovat vyprodukované teplo. Když je propocené, nebude rozhodně studit tolik, jako syntetika.

Snad největší výhodu vidím v tom, že se jedná o přírodní materiál, který je znovuobnovitelný a rozložitelný. Narozdíl od syntetiky, která pochází z ropy a a bude na skládkách ležet stovky let. Ale abychom tu merino jen nechválili, má i jednu nevýhodu. Kvůli přírodní struktuře vlákna má vlna menší odolnost a kratší životnost než syntetika. Už kvůli vyšší ceně je proto důležité, se o produkty z merina správně starat, aby vám vydrželi desítky let.

  • Kulich je sice možné prát v pračce, ale používejte výhradně program na vlnu, který respektuje šetrnější praní (přiměřenou teplotu a snížený počet otáček – stačí hledat symbol vlny)
  • Výrobek je možné prát v ruce ve vlažné lázni do 30°C. Poté jemně vyždímat a sušit ve vodorovné poloze, nejlépe na ručníku.
  • Používejte jemné prací prostředky určené speciálně na merino vlnu (jak pro praní v ruce tak i v pračce).
  • Nesušte kulich na topení! Voda obsažená v úpletu se zahřeje nad 30°C a výrobek se srazí stejným způsobem jako při nevhodném praní
  • Nepoužívejte aviváž!

o značce kama

Rodina Pertlových zakladatelé značky KAMA fashion and function
Manželé, syn a dcera Pertlových – rodina která stojí za značkou KAMA

Rodinná firma vznikla v Praze v roce 1989 jako malá domácí výroba. Dnes má KAMA vlastní výrobní objekt a exportuje do 27 států světa. Hlásí k mezinárodní kampani Fashion Revolution jejímž cílem je, aby oděvní průmysl nejen produkoval oblečení krásné na pohled, ale byl zároveň uvnitř etický, transparentní a udržitelný. Více se o KAMA dozvíte na jejich webových stránkách.

SURFR Kama fashin and function kulich beanie zimní čepice modrá žlutá merino vlna
Když Miloš zahlásí jeden z jeho vtipů

Takže než si pořídíte příští kulich, zkuste si nejdřív ověřit, kdo, kde a z jakého materiálu ho vyrobil a nekoukejte jen na nízkou cenu. Hlavu máte jenom jednu (teda kromě saní a kerberosů), tak byste jí mohli v zimě chránit kvalitně a udržitelně.

Novou kolekci SURFR x KAMA merino kulichů najdeš na krámu.

Foto: Miloš Potužák (potuzakmilos.com)

Zobrazit komentáře:

Diskuze

Zapoj se do diskuze a napiš nám tvůj názor, komentář nebo recenzi.

Výtahem nahoru