fbpx
Právě prohlížíš
Dozvuky hurikánu Epsilon v Irsku, Conor Maguire se včera zapsal do surfové historie.

Dozvuky hurikánu Epsilon v Irsku, Conor Maguire se včera zapsal do surfové historie.

Podle předpovědi bylo zřejmé, že se na Evropu žene velký swell, který sebou nese hurikán Epsilon.  Zatímco obyvatelé Irska byli varováni před silným větrem a bouřkami, pro místní big wave surfaře to znamenalo zelenou. 

Většina surfových fanoušků v těchto dnech sleduje Nazaré a očekává velkou show. Irové se však soustředí na místní spot Mullaghmore head, který se nachází na západním pobřeží v hrabství Sligo a je známý tím, že se zde přes zimu tvoří obrovské barely. Na „“Mully“ jak se tady spotu říká, si již několik surfařů zlomilo obratle, žebra a gigantická vlna ohrozila několik životů. Považuje se za jednu z nejtěžších a rozhodně jednu z nejchladnějších velkých vln na planetě. 

Conor Maguire na vlně zvané Mullaghmore. © 2020 – Gary McCall//Red Bull Surfing

Včera na Mullaghmore dorazil historický swell a byli jsme svědky až osmnáctimetrových vln. Conor Maguire, místní big wave surfař, se tyto monstra rozhodl pokořit a za doprovodu jetski se jim vydal čelit. Všichni jsme bez dechu přihlíželi tomu, jak Conor včera sjel pravděpodobně jednu z největších vln, které tu v Irsku měli. 

Věřte mi, videa zkreslují a na živo byly tyto vlny ohlušující, majestátní, krásné a pekelně děsivé. Irsko jsem si zamilovala a byl to právě surfing a lidé, proč jsem se přestěhovala.

Na místo jsme dorazili kolem deváté hodiny ráno a už z dálky jsme viděli a slyšeli tyto giganty. Na Conora se přijeli podívat jak fanoušci, tak jeho kolegové profíci. Tentokrát však kvůli Covidu pouze místňáci nebo ti, co tady žijí. Pro mě, jakožto amatérskou surfařku, je úžasné sledovat všechny možné úrovně surfingu. Chodíme se na kluky, co tady surfují v zimě koukat často. Včerejší Mullaghmore byl ovšem jiný kalibr. Když jsme viděli, jak se vodní skútr rozjíždí, aby Conora dovezl na zlom té obří vlny, nikdo ani nedutal. Byl malinká tečka na vrcholu vlny a zrovna se rozjížděl. Úhel z pobřeží nebyl ideální, a tak jsme chvíli neviděli, jestli tu vlnu ustál nebo ho spolkla. Voda a pěna byla všude. Ale pak Conor vyjel a všichni začali jásat a tleskat. Já se musím přiznat, že mi dokonce vytryskly slzy do očí. Na tento den se tady jen tak nezapomene a věřte mi, že všichni chtěli sedět tam v oceánu, abychom to viděli z jiného úhlu. 

Videa ze včerejška: 

Ve své rodné krajině není Conor žádným cizincem. Po včerejším rekordu se proslavil mnohem více. (přes noc mu přibylo přes 5000 followers). Avšak pro ty, kteří o něm slyší poprvé, mi dovolte vám ho představit. 

Conor surfuje už od svých 11 let a jeho nebojácná povaha mu za poslední roky přinesla pověst předního big wave surfaře. Surfovat se naučil na vlnách okolo Bundoranu, kde vyrostl. Už od malička bylo jeho snem sjet slavnou vlnu Mullaghmore, tento sen se mu splnil a od té doby tuto vlnu jezdí pravidelně. Více vám o něm prozradí video. 

Jsem si jistá, že o něm ještě uslyšíte. Držte nám palce, ať nás zimní swell neodfoukne a pro představu vám tady dávám video, jak vypadá Wipeout na Mully, když jsou „menší“ vlny.

Zobrazit komentáře:

Diskuze

Zapoj se do diskuze a napiš nám tvůj názor, komentář nebo recenzi.

Výtahem nahoru